„A magyar-lengyel barátság bizonyítéka” – fél Lengyelország a Mandinerben megjelent interjúról beszél
A korábbi minisztert lenyűgözték Orbán Viktor döntései.
Péterfalvi Attila hivatalához az adatkezelés jogalapja kapcsán érkezett egy állampolgári panasz, Tényi István szerint pedig felmerülhet a törvénytelen adatszerzés, adatgyűjtés lehetősége.
Láthatóan hosszú hajrába kezdett Karácsony Gergely főpolgármester, aki legutóbbi megnyilatkozása alapján száz százaléknyi esélyt ad arra, hogy jövőre elindul a főpolgármester-választáson. Karcsony odáig merészkedett, hogy a DK-nak is odaszúrt, miszerint „meglepődne”, ha Gyurcsány Ferenc pártja önálló főpolgármester-jelölttel állnak elő. Ha viszont ez mégis megtörténne, akkor az azt jelezné, hogy „a DK mégsem olyan nagy párt”. Nem sokat kellett várni a válaszra, a főpolgármestert Gréczy Zsolt intette nagyobb szerénységre az ATV műsorában.
A Budapest csődközeli helyzetével évek óta riogató Karácsony Gergely május elején indította el „Budapesti lakógyűlésnek” keresztelt, az általa is sokat kritizált kormányzati nemzeti konzultációra megszólalásig hasonlító akcióját.
A főpolgármester négy kérdésben akarja kikérni a fővárosiak véleményét, a „kormányzati elvonások”, a közösségi közlekedés finanszírozása és a Lánchídon való autós közlekedés témakörében.
vagy ahogy a baloldalon előszeretettel emlegetik: a magyar adófizetőknek.
Karácsonyék sok helyen hirdetik akciójukat, óriásplakátokon, metrólejáratoknál, sőt még a BKV járatain is.
A főpolgármester kifejezett szándéka volt, hogy már 14 éves kortól is részt lehessen venni a konzultációban. Erről Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke már korábban elmondta a Mandinernek, hogy a 14 és 18 éves kor közöttiek korlátozottan cselekvőképesnek nyilvánulnak, ezért ehhez biztosan kell a törvényes képviselőjük hozzájárulása.
A NAIH elnöke szerint az is fontos kérdés, hogy a főváros honnan tudja, ki töltötte be a 14. életévét és honnan van meg nekik a 14. életévüket betöltött személyek elérhetősége.
Ahogy a NAIH elnökétől most megtudtuk,
A panaszt egy magánszemély nyújtotta be, mert bár az adatnyilvántartóban letiltotta címét, mégis kapott levelet Karácsony Gergelytől.
A beadványozó azonban az adatkezelés jogalapjára is kiváncsi, így ezt is vizsgálja a NAIH. Karácsony ezzel kapcsolatban azt állítja, hogy őt is megilletik a nemzeti konzultáció kapcsán a kormány számára biztosított jogok a lakcímadatbázis használatára, amelyre – ahogy a konzultáció honlapján írja – meg is kapta az engedélyt.
A közérdekű bejelentéseiről elhíresült Tényi István is a NAIH-hoz fordult, azt kérdezve, hogy fennáll-e a törvénytelen adatszerzés, adatgyűjtés lehetősége. Tényi beadványa indoklásában hangsúlyozza, hogy a még a megfelelő jogalap megléte esetén is
Az adatkezelési cél meghatározása szükséges előfeltétele annak, hogy megállapítható legyen az adatkezelés jogszerűsége, illetőleg az alkalmazandó adatvédelmi garanciák – írta beadványában Tényi.
A konzultációról már többen elmondták a véleményüket, így Tarlós István volt főpolgármester, aki felelősség-áthárításnak nevezte Karácsony akcióját. Wintermantel Zsolt, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője pedig azt mondta. örül, hogy a főpolgármestert érdekli a budapestiek véleménye, de véleménye szerint a kérdés – hogy a szolidaritási adót fizesse-e be a főváros vagy járjon a villamos – „óvodás szintű, és inkább arról kellene például kérdezni a budapestieket, helyes-e, hogy a főpolgármester döntése miatt a BKV hárommilliárd forint reklámbevételtől esik el.
Nyitókép: Karácsony Gergely a 3-as metró felújított Nagyvárad téri állomásának avatásán (Fotó:MTI/Mónus Márton)